Používáme soubory cookie, aby nám pomohly vylepšit naše webové stránky.

Prohlížením našich stránek s jejich používáním souhlasíte. Další informace

Mondial Assistance

Hledat

How can we help?*

Jak můžeme pomoci?

Pokud jste těhotná

Před odjezdem
dovolená těhotenství, těhotná cestování, cestovní rizika v těhotenství, pojištění pro těhotné, těhulky cestovní pojištění

Je v pořádku cestovat, když jste těhotná, ale musíte dodržovat několik přísných pravidel. Nejlepší čas na cestování je v průběhu druhého trimestru těhotenství. Žena, která je těhotná, může cestovat za dobrých podmínek, pokud si pečlivě promyslí cíl a délku její návštěvy. Musí se ale vyvarovat okamžikům nepozornosti, kdy nedává pozor na svůj zdravotní stav a na své těhotenství.

Váš gynekolog musí schválit, zda můžete do dané oblasti odcestovat. Sjednejte si schůzku u lékaře a chtějte jeho/její názor na váš zdravotní stav, může to být vyžadováno některými leteckými společnostmi.

Většina interiéru v letadlech obecně umožňuje cestovat až do termínu porodu, ale pro mezinárodní lety jsou stanoveny časové limity. Ujistěte se zda máte povolení k cestě. Stejně tak si zkontrolujte své cestovní pojištění, zda jste v případě předčasného porodu kryta Vy i Vaše dítě. Naše cestovní pojištění si můžete prohlédnout v sekci O nás v záložce Cestování, sjednání je možné na poslední chvíli online na našich stránkách v sekci Online Sjednání.

Vždy mějte telefonní číslo Vašeho lékaře při ruce a ověřte si, zda na smlouvě o cestovním pojištěním či jiné smlouvě spojené s cestou není těhotenství ve výluce.

Výběr destinace

Je velice riskantní cestovat do zemí, kde nejsou vhodná zdravotnické zařízení či zdravotnický personál, který by Vám byl schopný poradit v případě obtíží. Proto se předem ujistěte, že země, do které cestujete, disponuje vhodnou zdravotnickou infrastrukturou. Neváhejte se obrátit na asistenční společnost, která je schopna zajistit informace o zdravotnictví v dané zemi.

Země, které představují vysoké riziko onemocnění a nemají vhodnou zdravotnickou strukturu, by měla být rozhodně vyškrtnuta z Vaší dovolené.

Současně se snažte vyhýbat destinacím, kde jsou vysoké teploty, které mohou být zdrojem dalších obtíží.

Očkování

Vakcíny obsahující slabé živé viry nejsou během celé doby těhotenství obecně doporučovány. Prosím poraďte se se svým rodinným lékařem.

Očkování proti žluté zimnici je povoleno po 6. měsíci těhotenství. Je podáván v akreditovaném zdravotnickém zařízení a zapisuje se do očkovacího průkazu.

Prevence proti malárii

Malárie je velmi závažné onemocnění, zejména pro těhotné ženy. Cestování do destinací s výskytem malárie by měla být rozhodně odložena s výjimkou případů naprosté nutnosti.

Pokud musíte odcestovat do některé země, kde se malárie vyskytuje, je nutné si uvědomit, že nejdůležitější součástí prevence proti malárii je mechanická ochrana (mít na sobě oblečení, které je ošetřeno přípravky proti komárům a moskytům, moskytiéry, nošení dlouhých rukávů a dlouhých kalhot). Musíte si také vzít své léky a pravidelně je brát dle pokynů Vašeho lékaře. Některé léky mohou být doporučeny v případě těhotenství.

Během cesty

  • Dálkový let může být velmi nepříjemný na pohodlí nohou a chodidel. Je důležité dodržovat pitný režim a pravidelně chodit, kdykoliv je to možné, taktéž je doporučováno nošení podpůrných punčoch.
  • Nošení bezpečnostních pásů umístěný těsně pod břichem je povinné a bude chránit jak matku, tak i její nenarozené dítě.
  • Jakmile dorazíte do cíle, snažte se vyhnout dlouhodobým cestám v autobuse nebo v automobilu a to zejména po neupravených cestách, která nejsou vhodná pro motorová vozidla.
  • Nezvedejte nebo nenoste těžká zavazadla.
  • Lékaři zvláště důrazně varují před sporty, které jsou fyzicky náročné a nedoporučuje se například potápění nebo vodní lyžování.
  • Pokud máte jakýkoliv problém během vaší cesty, nemusíte čekat, až se dostanete domů a poradíte se s lékařem. Regulující lékaži naší asistenční společnosti jsou vám k dispozici a můžete s nimi projednat jakékoliv vaše obavy nebo pochybnosti ohledně vašeho zdraví. Můžeme vám poskytnout užitečné rady, nebo vás spojit s vaším lékařem, ať jste kdekoliv.