Používáme soubory cookie, aby nám pomohly vylepšit naše webové stránky.

Prohlížením našich stránek s jejich používáním souhlasíte. Další informace

Mondial Assistance

Hledat

How can we help?*

Jak můžeme pomoci?

Informace o očkování

Každá vakcína chrání organismus před určitým onemocněním, vyplývajícím z nakažení bakterií (popřípadě virem). Očkování je způsob, jak chránit sebe a ostatní před možným onemocněním.

Očkování má trojí účel:

 • chrání jednotlivce před vážnými a někdy i fatálními onemocněními
 • zachovává všeobecné zdraví (zamezení nákazy u zrodu všech epidemií)
 • pomáhá vymýtit onemocnění (např.: neštovice).

Existují dva typy vakcín: inaktivované vakcíny obsahující mrtvé zárodky nebo částice neaktivních bakterií, které nebudou představovat pro Vás žádné riziko (například záškrt, tetanus, dětská obrna, pneumokokové, hepatitida A a B, tyfus, chřipka, dávivý kašel, vzteklina, meningokoka).

 Na druhé straně, některé vakcíny obsahují živé bakterie, které jsou neškodné. To jsou například vakcíny proti spalničkám, příušnicím BCG (tuberkulóze), plané neštovice, žlutá zimnice atd. Tento typ vakcín není doporučován v určitých situacích.

Všechna potřebná očkování můžete získat od svého lékaře. Existují tři výjimky z tohoto pravidla: žlutá zimnice, japonská encefalitida a cholera. Tyto vakcíny mohou být podávány pouze v akreditovaných očkovacích centrech.

Očkování může někdy vyvolat menší, neškodné reakce. Zarudnutí, bolest, lokální reakce v místech kde se vstřikovala vakcína, někdy i horečku. Místní infekce nebo křeče způsobené vysokými horečkami jsou vzácné. Někdy může očkování vyvolat bolesti kloubů, kožní vyrážky a bolesti hlavy.

Tyto drobné nepříjemnosti jsou nesrovnatelné se závažností onemocnění, které by mohlo nastat v případě, kdy k očkování nedošlo.

Vážnější reakce v důsledku očkování jsou sice možné, ale velmi vzácné. Závažné infekce, alergické šoky a ochrnutí byly citovány jen ve výjimečných případech. Tyto výskyty nemají vliv na absolutní nutnost získání příslušného očkování před cestou, ale spíše naznačují, že je důležité, pro některé lidi přijmout určitá preventivní opatření.

Je velmi důležité dodržovat postupy při očkování vakcínou. Očkování může být podáno pokud máte rýmu nebo horečku. Některé vážnější infekce pak mohou očkování oddálit do doby než se budete cítit lépe ( v některých případech může dojík k úplné změně plánu na dovolenou). 

V těhotenství je lepší přímo vyhledat doktora a zeptat se na možná rizika spojená s očkováním.

Pokud užíváte antikoagulacia, trpíte jakoukoliv imunodeficiencí, nebo z progresivní neurologickým onemocněním, nebo pokud máte tendenci mít závažné alergické reakce, může Vám lékař poradit, abyste přijmul/a některá preventivní opatření, nebo dokonce Vám některá očkování zakázat.

Než odejdete, lékař Vám musí vystavit osvědčení,  z jakého důvodu u Vás nemohlo očkování proběhnout.

Je důležité mít na paměti doporučené očkovací období podle očkovacího kalendáře, který můžete získat od svého praktického lékaře. Udržujte pravidelný kontakt se svým lékařem, aby mohl aktualizovat  Váš očkovací průkaz a informovat Vás o blížících se očkování včas.
 
Cestující jsou vystaveni téměř všem infekčním rizikům, která existují v domovské zemi, ale jsou zároveň vystaveni specifickým rizikům v oblastech, kde cestují.
 
Vytvoření si cestovního itineráře je dobrou příležitostí, jak si zjistit, zda máte Vy a případně i Vaše děti platné očkování a rovnou se dohodnout na přeočkování se svým lékařem. Další doplňkové očkování může být rovněž nutné, záleží na požadavcích konkrétní země. S povinným očkováním Vám může poradit Váš praktický lékař.
 
Sjednejte si schůzku s lékařem s dostatečným předstihem (nejméně dva měsíce před odjezdem), protože většina očkování začíná být účinná až za několik týdnů po injekci a některé vyžadují opakovanou aplikaci.

Ujistěte se, zeptejte se svého lékaře nebo místních zdravotnických orgánů o všech povinných očkování při opuštění země původu. Tyto požadavky se mohou mírně lišit v závislosti na tom, kde žijete a jaký je cíl Vaší zahraniční cesty.


Bez ohledu na očkování, která nejsou povinná, ale která jsou ve skutečnosti "doporučená", je nutné všechny probrat s lékařem individuálně.

 • Žlutá zimnice: Bez ohledu na to, zda je či není povinná, je toto očkování doporučeno pro všechny cestující plánující návštěvu západní a střední Afriky nebo v oblasti Amazonie.
 • Dětská obrna : poraďte se se svým lékařem o ochraně proti obrně. V mnoha zemích se doporučuje očkování každých 10 let.
 • Tetanus: poraďte se se svým lékařem. Vakcíny proti tetanu jsou často doporučovány každých 10 let a jsou nezbytné a to i pro ty, kteří necestují.
 • Záškrt: Poraďte se se svým lékařem. Většina vakcín je opakována každých 10 let.
 • Hepatitida A: toto očkování se doporučuje pro děti starší jednoho roku a pro dospělé do 50 let, kteří cestují do rozvojových zemí. Pro dospělé nad 50 let, je vhodné ověřit jejich stav krve a imunitní systém, než jsou očkování.
 • Hepatitida B: doporučeno pro všechny, kteří pracují ve zdravotnictví a těch, kteří tráví dlouhou dobu v rozvojových zemích.
 • Břišní tyfus: doporučeno pro všechny, kteří hodlají strávit dlouhou dobu v oblastech s vysokým výskytem nemoci (venkovská Indie, Afrika, Latinská Amerika) a přistěhovaleckých národů pocházejících z těchto zemí nebo regionů, kteří se vracejí z dovolené na návštěvu své rodiny.
 • Meningokokové, meningitidy: A + C + Y + W135 vakcína se doporučuje pro všechny, kteří plánují delší pobyt v rizikových oblastech (pouť do Mekky, Burkina Faso, Niger). + C a specifické anti-C vakcíny také existují.
 • Japonská encefalitida: doporučeno pro všechny ty, kteří cestují po dobu delší než čtyři týdny po venkově v Asii během epidemického období.
 • Klíšťová e ncefalitida: Doporučuje se pro všechny ty, kteří cestují do zemí střední a východní Evropy a Eurasie během vysoce rizikového období (duben - říjen).
 • Vzteklina: tato vakcína se doporučuje pro všechny chodce a turisty a pro ty, kteří jsou vystaveni virové nákazy prostřednictvím jejich povolání.
 • očkování cholery budou hodnoceny případ od případu během konzultací s akreditovaným centrem pro cholery.