Používáme soubory cookie, aby nám pomohly vylepšit naše webové stránky.

Prohlížením našich stránek s jejich používáním souhlasíte. Další informace

Mondial Assistance

Hledat

How can we help?*

Jak můžeme pomoci?

Alergie a astma

Před cestou
Před cestou

I když trpíte astmatem či alergií, nemělo by vás to omezovat v cestování.

Musíte prostě splnit dvě podmínky: poznat a pochopit své vlastní tělo a jeho reakce a dodržovat rady svého lékaře. Vaše astma nebo alergie musí být před zcela pod kontrolou

  • Domluvte si schůzku s Vaším lékařem (praktický lékař, alergolog) nejméně jeden týden před odjezdem. To vám zaručí dostatek času, aby se přizpůsobila možná léčba změn ve vztahu k vaší cestě.  
  • Požádejte svého lékaře o léky v případě možných příznaků: antihistaminika, kortikoidy, adrenalin a vysvětlení postupu v případě potřeby rychle reagovat v obtížné situaci. Doktor Vám také může předepsat antibiotika, která si vezmete s sebou, zvláště pokud plánujete  cesty do zemí, kde je buď nízký výskyt nebo zásoba lékaren omezená. Buďte opatrní! Všechny léky na předpis jsou nebezpečné a měly by být pouze pro případ nouze, kdy není možné mít bezprostřední názor zdravotnického pracovníka.
  • Cestující s astmatem musí vždy cestovat s jejich obvyklým sprejem. Znalost a ovládání použití průtokoměru umožňuje předvídat problémy v mnoha případech.
  • Pokud trpíte chronickou nemocí nebo složitou anamnézí, zeptejte se svého lékaře, zda abyste nemohli dostat opis vaší lékařské zprávy, pokud možno v angličtině, která shrnuje vaši dosavadní (pozadí vaší nemoci, popis vaší nemoci, související onemocnění, výsledky nedávných testů, atd.) a zmiňuje vaši obvyklou léčbu.
  • Nikdy se nesmíte odchýlit od vaší obvyklé léčby a to ani v letadle. Vždy si s sebou vezměte duplikát předpisu popisujícího mezinárodní název každého z vašich léků: DCI (společný mezinárodní název). Například, DCI aspirinu je kyselina acetylsalicylová. Tímto způsobem můžete vyměnit nebo rychle najít ekvivalent svého léku, ať jste kdekoliv.

Zvolte si cíl

Alergici se často obávají, že v případě návštevy jiné země chytnou další alergie nebo se prohloubí jejich stávající příznaky.

Nicméně, specifické alergie mají podobné příznaky a léčba se moc nemění nebo se může lišit jen mírně, podle toho, kde jste.

Přesto se vyhněte velmi suchému nebo větrnému regionu (například pouště jsou nevhodné pro osoby s astmatem) a místům, kde se vyskytují alergeny  (například alergie na kočičí chlupy ...). Pokud je to možné, zvolte destinaci, která vám může poskytnout kvalitní zdravotnické zařízení.

Během vaší cesty

V letadle

Vzduch v letadle je velmi suchý a často chladný, může podnítit astmatický záchvat, zejména v zátěžové situaci. Pokud budete dodržovat správnou hydrataci (jeden litr vody minimálně za každé 4 hodiny),  můžete zabránit některým komplikacím. Kromě toho, vzduch v letadle je čistý díky speciálním filtrům, které zabraňují roztočům atd., proniknout do kabiny.

V cíli

Na rozdíl od toho, co si většina lidí myslí, skutečná alergie na sluneční světlo neexistuje, nicméně se mluví o fotosenzitivitě. Některé dlouhodobé léčby pomocí antibiotik jsou považovány za fotosenzitivní a mohou vyvolat projevy v případě vystavení se slunci během léčby. Kromě toho, UV záření a tepelné sluneční paprsky mohou způsobit léze na kůži, od jednoduchých podráždění až po těžké popáleniny a mohou zvýšit již existující příznaky alergických projevů na kůži.

Vyhýbejte se lékům, které vám způsobily problémy v minulosti, také se vyhněte léčbě, se kterou nejste obeznámeni.

Toto pravidlo platí také pro potravinové alergie: víme, že některé exotické potraviny (zejména korýši) a potravinářské přídatné látky (zejména siřičitany obsažené v bílém víně a sušeném ovoci) mohou vyvolávat silné alergické reakce. Naučte se rozluštit štítky a číst přísady v potravinách, které jíte.

Znečištěné ovzduší je přítomno ve všech velkých městech. Snažte se vyhnout dlouhým procházkám po těchto městech, zvláště když je horké počasí nebo je-li frekventovaná doprava.

V případě, že každý den sportujete a chcete sportovat i na Vaší dovolené, pečlivě si vyberte sport, který budete provozovat. Potápění je formálně zakázáno těm, kteří mají astma. Vzhledem k tomu že různé druhy počasí, například suchý nebo příliš studený a naopak horký vzduch mohou vyvolávat astmatické záchvaty. Potom je nejlepší se postupně zahřát před jakoukoliv fyzickou aktivitou a hodně pít. Pokud lékař nedoporučí jinak, používejte bronchodilatanci (hluboké prodýchání se) před jakoukoliv fyzickou aktivitou.

Nenuťte se, pokud máte rýmu, nebo v případě, že je vzduch plný nečistot pylu. Okamžitě zastavte veškerou činnost, pokud budete cítit prvotní příznaky a vemte si léky předepsané lékařem.

Pokud máte jakýkoliv problém při cestování, nemusíte čekat na návrat domů než se poradíte se svým lékařem. Regulující lékaři v naší asistenční společnosti jsou Vám k dispozici k projednání jakékoliv dotazu nebo pochybností, které můžete mít o své zdraví. Můžeme vám poskytnout užitečné rady, nebo uskutečnit konferenční hovor s vašim lékařem, ať jste kdekoliv.