Používáme soubory cookie, aby nám pomohly vylepšit naše webové stránky.

Prohlížením našich stránek s jejich používáním souhlasíte. Další informace

Mondial Assistance

Hledat

How can we help?*

Jak můžeme pomoci?

Scuba diving

Co obnáší potápění?

Potápění Vám umožňuje objevit podmořský svět s pomocí speciálního vybavení (oxygenové masky, suchý oblek, apod). Šnorchlování je jednodušší způsob, jak objevit, co se skrývá pod vodní hladinou, pouze s maskou a šnorchlem. V obou případech, je nejlepší být doprovázen profesionáli z potápěčského klubu nebo centra. Vědí, kde jsou nejlepší místa k potápění a zajistí Vaši bezpečnost. Potápěčské kluby jsou v zásadě spojeni s mezinárodní organizací jménem PADI (Profesionální asociace potápěčských instruktorů), jejíž potápěčské regulace a standardy jsou citovány po celém světě. Certifikovaní instruktoři jsou praví mořští prefesionálové. Řídí a dohlíží na potápěčské kurzy a zajišťují jejich kompletní bezpečnost. Dohled je všude stejný bez ohledu na strukturu podniku.

V kurzech Vás naučí, jak se vyvarovat základním rizikům při potápění, také Vás naučí vše, co potřebujete vědět o přílivu a odlivu, mořských proudech, fauně a flóře a o základních rysech daného mořského regionu.

Pro koho je potápění určeno?

Obecně řečeno, nepotřebujete být vysoce fyzicky zdatní nebo velmi dobří plavci, abyste se mohli potápět. Na druhou stranu, děti musí dosáhnout alespoň 8 let věku, a všichni potenciální potápěči musejí být v dobrém zdravotním stavu, dostatečně zdatní a ženám se nedoporučuje potápění, pokud jsou těhotné. Pokud se potápíte poprvé, bude po Vás požadováno lékařské osvědčení.

Nemoci nebo zdravotní potíže, které se tváří na souši nevinně, mohou způsobit nemalé potíže pod vodou. Je absolutně nezbytné konzultovat Vašeho praktického lékaře před samotným potápěním. Ten Vám také bude moci posoudit, zda je potápění vhodné s jakoukoliv léčbou, kterou jste v minulosti podstoupili. Léčba malárie je neškodná, pouze pokud léčbu neporvází žádné vedlejší účinky. Pozor, sedativa, léčiva na podporu spánku a silná analgetika jsou naprosto nespojitelná s potápěním.

Děti se mohou potápět od osmi let věku, pokud mají vhodné vybavení a jsou ve vhodném prostředí vzhledem ke svému věkku (teplejší voda, jednoduché místo k potápění, apod.) Potápění s dítětem by se mělo omezit na jeden den. Dítě by si mělo potápění užívat a sami chtít provozovat tuto aktivitu.

Užitečné rady

Nejvíce nehod při potápění se nestane po zanedbání nemoci nebo zdravotních potížích, ale spíše ve chvílích, kdy člověk přecení své možnosti a pouští se do zbytečného rizika. Abyste mohli zůstat naprosto klidní při potápění, přečtěte si pár následujících praktických rad:

  • I když jste v perfektní kondici, promluvte si se svým praktickým lékařem před cestou za dobrodružstvím.  
  • Před odjezdem si naplánujte jednoduchý “kondiční” program. 

  • Před svou první ůelcí se pořádně seznamte s vodním prostředím (plavte, dívejte se pod vodou), abyste se zbavili napětí a obav. Ujistěte se, že se chcete potápět z vlastní vůle a ne kvůli nátlaku okolí. Od první chvíle ve vodě se řiďte všemi bezpečnostními pokyny, které jste od instruktora vyslechl/a během instruktáže na suchu. 

  • Za všech okolností musíte mít na sobě speciální suchý oblek, který má dvě funkce - tepelná ochrana (i když jste v tropických vodách, můžete velmi prochladnout) a ochrana před flórou, faunou a ostrými hranami jako jsou třeba korálové útesy. Vyberte si kompletní, pohodlný set vybavení, který je přizpůsoben Vašim potřebám ( maska, pás apod). Když jste pod vodou, dýchejte normálně, nesnažte se šetřit kyslíkem.  

  • Tlak je naprosto běžný při praktikování tohoto sportu, a potápěči bežně zažívají tento fenomén zejména na ušních bubíncích; je potřeba vzít v úvahu čas, který postačuje ke zvyknutí si na okolní tlak, během sestupu i návratu na hladinu. Abyste si na tlak zvykli, dýchejte pomalu a často si zadržujte nos během sestupu, ještě před samotnou bolestí v uších. Respektujte rozdílné dekompresní úrovně při návratu na hladinu. A pozor! Nikdy se nepotápějte po celých 24hodin před cestováním letadlem (a 36hodin, pokud jste se potápěli opakovaně nebo ve velkých hloubkách) nebo před vysokohorskou turistikou. Nerespektování těchto pravidel by pro Vás mohlo znamenat zdravotní nebezpečí. 

  • Abyste předešli možnému zánětu ušního kanálku, hodně omezte používání vatových tyčinek a rozotků na čištění uší. V případě otitidy se poraďte se svým lékařem, který Vám doporučí nejvhodnější formu léčby. Potápěči, kteří jsou zejména náchylní k těmto obtížím by měli dodržovat jakékoliv preventivní doporučení od lékaře.  

  • Pokud se vám stane při potápění nějaká nehoda, velmi pečlivě následujte pokyny instruktora, ví nejlépe, jak se v daném prostředí a zadaných okolností zachovat.   

  • Při šnorchlování (plavání s maskou, ploutvemi a šnorchlem), nezapomeňte mít na sobě tričko a pravidelně se natírat opalovacím krémem. Nepokoušejte se překonávat dlouhé vzdálenosti, čas od času si sundejte šnorchl a pořádně se prodýchejte. Nepotápějte se s opakované zadržovaným dechem a nikdy ne bez doprovodu! Mezi jednotlivými ponory odpočívejte.  

  • Pokud máte jakýkoliv problém nebo obtíže na Vašich cestách, nečekejte s lékařskou konzultací na příjezd domů. Regulující lékaři naší asistenční společnosti jsou Vám k dispozici kdykoliv potřebujete cokoliv konzultovat. Může Vám poskytnout cenné rady, kontaktovat Vašeho praktického lékaře a zorganozovat konzultaci prakticky kdekoliv.  

Pro ty, kteří si bez potápění nedokáží představit dovolenou, doporučujeme cestovní pojištění AKTIV, kde máte potápění již v základní ceně produktu.

Více informací o cestovním pojištění