Používáme soubory cookie, aby nám pomohly vylepšit naše webové stránky.

Prohlížením našich stránek s jejich používáním souhlasíte. Další informace

Mondial Assistance

Hledat

How can we help?*

Jak můžeme pomoci?

O Malárii

Co je malárie?

Malárie je infekční nemoc způsobená parazitem nazvaným plasmodium. Tento parazit byl objeven v roce 1880 M. Laveranem. Nejčastěji se nachází v tropických oblastech; tato nemoc je extrémně nebezpečná a někdy i smrtelná.

U člověka je malárie způsobena čtyřmi typy parazitů. Tito parazité nejsou rovnoměrně rozšířeny, proto nebezpečí nákazy malárií je pro každou destinaci jinak vysoké. Nejvíce nebezpečným parazitem malárie je pro člověka falciparum plasmodium, naneštěstí nejvíce rozšířený druh.

Tento parazit se na člověka přenáší pomocí bodnutí moskyta; samičkou moskyta, která je nejvíce aktivní ve večerních a nočních hodinách. Přenos parazita je zahájen mosyktím bodnutím, poté se v organismu vyvíjí, přibližně týden. Klinické projevy se začínají objevovat od několika hodin po několik měsíců po bodnutí. Některé nebezpečné formy tohoto parazita se můžou vyvinout velice rychle, během 24 až 48 hodin, a mohou vést ke smrtelnému onemocnění, pokud nejsou léčeny bez odkladu.

Jaké jsou příznaky Malárie a jak se léčí?

Obecně řečeno, malárie má velmi málo výrazné klinické příznaky. To je důvod, proč je nesmírně důležité mít lékařský posudek, a to buď od lékaře v hostitelské zemi malárie, nebo po návratu. Nemoc se stává vážnou, protože je často diagnostikována a léčena příliš pozdě vzhledem k tomu, že první známky můžou být velice nenápadné.

Pokud se tyto příznaky objeví, třeba i lehce, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc:

• dlouhodobá únava,

• trávicí potíže,

• bolest břicha,

• horečka,

• příznaky chřipky (zimnice, bolesti, pocení ...).

Tyto příznaky jsou také spojeny s mnoha dalšími tropickými chorobami, a proto nesmíte používat léčbu určenou pro malárii před návštěvou lékaře. Neurologické problémy, kóma nebo křeče se často vyskytují hned a jakmile se vyskytnou náznaky, že nemoc je velmi vážná.

Lékař vás vyšetří a pak předepíše nouzové krevní testy, přes mikroskopické pozorování, může přesněji určit o jakého parazita se jedná. Pokud výsledky nejsou rozhodující při první návštěvě, bude druhá analýza, která se provádí v případě zvyšující se teploty nebo po 24 hodinách. Pokud je parazit přítomen, lékař vám předepíše léčbu a to buď prostřednictvím pilulek nebo perfuze. Často je nezbytné zůstat v nemocnici po několik dnů.

Jak zabránit Malárii?

Je mnohem lepší předcházet malárii, než jí následně léčit! Prevence proti malárii závisí na dvou strategiích: snížení rizika kousnutí komárem a preventivní léčbu.

Je důležité se chránit proti komátům Anopheles, především se vyskytující na konci dne a během noci.

Zde jsou doporučení, které mohou snížit riziko:

  • Do oken dejte jemná pletiva proti vniknutí komára do místnosti. Rámy musí být v dobrém stavu.
  • Mějte dobrou klimatizaci na pokoji
  • Spát pod moskytiérou (která je v dobrém stavu) napušťěnou insekticidy. Měla by zahalovat celou postel a spadat až na podlau nebo být zastrčená pod matrací aby se zabránilo vniknutí komára pod moskytiéru
  • Nezůstávejte venku dlouho po setmění
  • Noste oblečení s dlouhým rukávem a s dlouhými kalhoty, taktéž můžete rozprašovat insekticidy
  • Používejte pravidelně repelent proti hmyzu
  • Nezapomíbnejte na jednu důležitou věc, komáři tam na vás čekají od prvního okamžiku kdy vyjdete z letadla!

Repelenty se prodávají v různých formách (voda, krém, sprej) a koncentracích. Měli by být aplikovány na všech částí těla, ale při tom si chraňte oči a ústa aby jste si je ochránili před toxickým obsahem. Nezapomínejte na pravidelnost aplikace každé 2-5 hodin v závisloti na fyzické činnosti, kterou vykonáváte v klimatických podmínkách. Tyto produkty nejsou voděodolné a jejich účinnost na oblečení je velmi relativní.

Druhý typ ochrany, která doplňuje první ochranu je lék: jedná se o anti-profylaxen. Ten nezaručuje úplnou ochranu proti malárii, ale výrazně snižuje riziko rozvoje onemocnění a jeho komplikace.

Vzhledem k tomů, že se aktivně používají obě dvbě varianty, některé kmeny Plasmodium falciparium vyvinulu rezistenci na tyto lékly a prevence a jsou chemicky odolné.

Informujte se před odjezdem ve vaší zemi u ministerstva zdravotnictví, na webových stránkách jsou k dispozici mapy s oblastmi kde se vyskytují reistentní kmeny parazitů.

Pokud máte jakýkoliv problém během vaší cesty nemusíte čekat, až se dostanete domů a poradit s lékařem. Naši regulující lékaři naší asistenční společnosti jsou vám k dispozici k projednání jakéhokoliv dotazu nebo pochybností, které můžete mít o své zdraví. Můžeme vám poskytnout užitečné rady, nebo vás přímo spojit s vaším lékařem, ať jste kdekoliv.

Cestující, kteří potřebují ochranu

  • Děti! Je nerozumné cestovat s dětmi do zemí s malárií, zejména do oblastí, kde se vyskytují komáři s vyvinulou odolností vůči lékům proti malárii. Pokud bezpodmínečně cestujete s svými dětmi, zabraňte jejich pokousání komárem. Zeptejte se svého lékárníka aby vám doporučil nejlepší repelent pro vaše dítě ale i celou rodinou. Pokud má vaše dítě teploty v oblastech s výskytem malárie okamžitě vyhledejte lékaře
  • Těhotné ženy! Malárie je velmi vážné onemocnění pro těhotné ženy, Důrazně se doporučuje odložit cestování na několik měsíců nebo úplně změnit destinaci. Pokud musíte cestovat do dané země konzultujte to s vaším gynekologem a lékařem specializovaným na tropické nemoce. Malárie je velice vážné onemocnění pro těhotné ženy!
  • Starší lidé a lidé s nedostatkem imunity.  Ačkoliv u těchto lidí nejsou žádné kontraindikace k nakažení malárií, je důležité aby jste se řádně připravili na cestu a předem vše konzultovali se svým lékařem a dozvědět se všechna možná zdravotní rizika.